Niska samoocena bardzo często wiąże się z takimi uczuciami jak zawstydzenie, smutek, brak pewności siebie czy poczucie bezwartościowości. Często zaniżone poczucie własnej wartości wiąże się z rozwojem depresji. Jak przeciwstawić się swojemu niskiemu poczuciu własnej wartości? Jak podnieść oraz zbudować pozytywną samoocenę?
W psychologii znajdziemy wiele terminów, które stosuje się zamiennie, należą do nich: samoocena, poczucie wartości czy obraz siebie. Samoocena to jeden z niezwykle istotnych wyznaczników naszej osobowości. Możemy ją określić jako stosunek do samego siebie. Każda postawa złożone jest z trzech części. Nie inaczej jest z naszym obrazem siebie. Należą do nich:
W poczuciu własnej wartości to właśnie samoocena jest znana najlepiej. To właśnie nasze myślenie o sobie samym definiuje naszą samooceną. Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje samooceny:
Zobacz ile troski jest w lęku. Jednak czasami ryzyko i wyjście poza lęk jest początkiem zdrowienia. Kontakt z lękiem nie jest przyjemny. Jednak jest pomocny w poprawie jakości życia.
Niskie poczucie własnej wartości można określić na zasadzie błędnego koła. Myślimy o sobie negatywnie, następnie nie wierząc w nasze możliwości, nie wkładamy odpowiedniego wysiłku w naszą pracą, po czym jej efekty nie są pozytywne. Samoocenę charakteryzuje wiele zachowań, należą do nich:
Poczucie własnej wartości to cecha, o którą powinni zadbać nasi rodzice już w dzieciństwie. Jego kształtowanie to proces, który trwa całe życie. Samoocena jest zależna od:
Pracy nad samym sobą;
Poczucie własnej wartości ma niezwykle ważny wpływ na życie każdego z nas. Zaniżona samoocena prowadzi do depresji, agresji, braku możliwości samorealizacji czy nieefektywnych relacji. Stabilna oraz wysoka samoocena prowadzi do twórczych pomysłów, oraz wielkiej satysfakcji z życia. Jeśli poczucie naszej wartości będzie odpowiednio wysokie, to będziemy w stanie czerpać z życia garściami. Udowodnione naukowo zostało, że pozytywna samoocena prowadzi don wielu sukcesów, a to przecież one ją napędzają, dlatego jest ona kluczem do szczęścia zawodowego i życiowego.
Według psychologów rola samooceny jest określana jak przyczynowa. Według nich wysoka samoocena wiąże się ze stawianiem czoła wyzwaniom, podejmowaniu wysiłku czy osiąganiu zamierzonych celów. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości bardzo często nawet nie podchodzą do realizacji różnych projektów ze względu na niewiarę w siebie. Skutkiem takiego działania jest niemożność poczucia się potrzebnym i wartościowym.
Aby nasza samoocena wzrosła musimy pokochać się bezdyskusyjną oraz bezwarunkową miłością. Jeśli nie będziemy lubili siebie za to, że jesteśmy niepowtarzalni oraz będziemy uzależniać własną samooceną od ilości sukcesów, jakie osiągniemy, opinii innych czy ilości zer na koncie bankowym to nigdy nie osiągniemy szczęścia i zawsze będziemy czuli się bezwartościowo. Nie dojdzie do sytuacji, kiedy będziemy idealni. Zawsze ktoś będzie od nas szczuplejszy bogatszy czy inteligentniejszy. W życiu chodzi właśnie o to, aby pokochać siebie takiego, jakim się jest. To właśnie nasze niedoskonałości definiują nas, definiują to, jacy jesteśmy.
Każdy z nas chcę zmienić siebie od zaraz, od teraz. To jest niemożliwe. Problem ludzi żyjących w naszych czasach jest to, że nie potrafimy czekać. Chcemy wszystko dostawać na już. Zmiana podejścia do życia czy przeświadczenia o samym sobie to długotrwały proces, który wymaga od nas wkładu serca i wiele czasu. Nasz główny cel to punkt, do którego musimy dojść poprzez pokonywanie małych trudności. Stawiajmy sobie cele, które jesteśmy w stanie wykonać. Każdego dnia pokonujmy granice, a pewnego czasu zobaczymy, że nadszedł ten dzień, dzień, w którym pokochaliśmy samego siebie.
Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej